Fenerbahçe Üniversitesi’nde mobbing iddiası: 6 akademisyen kovuldu

Prof. Dr. Çiğdem Boz’un Fenerbahçe Üniversitesi Ekonomi Finans Bölüm Başkanlığı görevine son verildi. Boz, yaptığı açıklamada kendisiyle beraber 6 öğretim üyesinin daha işine son verildiğini ve resmi olarak bir gerekçe gösterilmediğini kaydetti.

‘VAKIF ÜNİVERSİTELERİNDE BU BASKILAR VAR’

PİRHA’da yer habere göre son 5 aydır kart basma ve 5 gün mesai yaptırma baskılarına maruz kaldıklarını dile getiren Prof. Dr. Boz, ‘dayatmalara’ karşı görevli olduğu kurullarda itirazlarını dile getirdiğini kaydetti. Boz, akademisyenlere 9-17 mesai uygulaması yapılamayacağını savundu. Vakıf üniversitelerinin hemen hepsinde yaşanan bu baskının en büyük nedeninin akademisyenlerin güvencesiz oluşundan kaynaklandığını söyleyen Prof. Dr. Boz, Gittikçe piyasalaşan yükseköğretim sisteminin akademinin ve akademisyenlerin prestijine, meslek onuruna zarar verdiğini söyledi.

‘KIDEM TAZMİNATINA GÖZ DİKİLDİ’

İletişim Fakültesi’nden görevine son verilen hocaların ise fakülte dekanları hakkında mobbing duyurusu yaptıkları iddia edildi. Prof. Dr. Çiğdem Boz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ‘bu zihniyete karşı mücadele edeceğini’ açıkladı.

En doğal hakları olan kıdem tazminatını bile alamayacaklarını belirten Prof. Dr. Boz, “Okullar açılana kadar yani en az üç ay işsiz kalacak öğretim üyelerinin hak ettikleri kıdem tazminatına göz dikmek üniversiteye emek vermiş hocaları cezalandırmak anlamına geliyor. Böylelikle çalışmaya devam eden hocaların da gözü korkutulmuş oluyor” diyerek son birkaç aydır tüm hocaların huzursuz olduğunu, işten atılma korkusu ile alınan kararlara itiraz edilemediğini, öğretim üyelerine karşı bu tutumun ne akademiye ne de Fenerbahçe değerlerine yakışmadığını ekledi. Prof. Dr. Boz, “Fenerbahçelilik zarafet, nezaket ve saygı içeren bir kültürdür” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x