Kanada’da bir Türk festivali… 10’uncu yılda 10 ödüllü film: Vancouver Türk Filmleri Festivali başlıyor

Türk Kanada Derneği ve Simon Fraser Üniversitesi işbirliğiyle bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Vancouver Türk Filmleri Festivali, 24-26 Kasım 2023 tarihleri arasında, Vancouver’da Goldcorp Centre for the Arts’da gerçekleşecek. Festival, ödüllü Türkiye yapımı filmleri Kanada’ya getirerek, Türkiye’nin toplumsal sorunlarına çağdaş sinema üzerinden dikkat çekmeyi hedefliyor.

24 Kasım gecesi gerçekleşecek galanın ardından, dünya prömiyerini 59’uncu Antalya Film Festivali’nde yapan ve En İyi Film ve En İyi Senaryo ödüllerine layık görülen, yönetmenliğini Özcan Alper’in yaptığı “Karanlık Gece” filmi izleyicilerle buluşacak.

KADINLARIN ÜZERİNDEKİ TOPLUM BASKISINA DİKKAT ÇEKMEKTEN MUTLUYUZ’

Festival Direktörü Eylem Sönmez, “Türk Kanada Derneği’nin çatısı altında, tamamıyla gönüllü bir ekip tarafından gerçekleştirilen Vancouver Türk Filmleri Festivali’nin 10’uncu yılını kutluyor olmanın gururunu yaşıyoruz. Son 10 yıldır Türk sinemasının en seçkin ve ödüllü filmlerini Kuzey Hollywood olarak da tanınan ve bir sinema şehri olan Vancouver izleyicisiyle buluşturuyoruz. Bu yıl da Eylem Kaftan, Melisa Önel, Somnur Vardar, Ümran Safter, Ayşe Polat gibi kadın yönetmenlerimizin filmlerini ve ‘Bir Gün, 365 Saat’, ‘Aniden’, ‘Kabahat’, ‘Cam Perde’ gibi kadın hikayelerini anlatan filmleri sunmaktan, kadınların üzerindeki erkek ve toplum baskısına dikkat çekmekten mutluyuz” dedi.

Saraybosna Film Festivali’nin ardından, Türkiye prömiyerini 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde yapan “Bir Gün, 365 Saat” filmi suç, nefret ve adalet arayışının gölgesinde üç kadının uğradığı istismarların ardından yollarının kesişmesini anlatıyor. Festival Yardımcı Direktörü Nural Sümbültepe, filmin gösteriminin ardından yönetmen Eylem Kaftan’la bir Soru-Cevap seansı gerçekleştirecek.

FESTİVALDE İZLENEBİLECEK FİLMLER

Dünya prömiyerini 80. Venedik Film Festivali’nde yapan, Zürih Film Festivali’nin ana yarışma bölümünden En İyi Film Ödülü’ne değer görülen, bir cinayet zanlısını savunurken kendisiyle yüzleşmek zorunda kalan bir avukatın hikayesini konu alan Selman Nacar’ın filmi “Tereddüt Çizgisi” de bu yılın öne çıkan yapımlarından.

Festival kapsamında izlenebilecek diğer filmler arasında 2023 İstanbul Film Festivali En İyi Belgesel Ödülü alan “Boşlukta”, 2023 Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan “Kör Noktada”, 30’uncu Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve Senaryo Ödülü’ne layık görülen “Sanki Her Şey Biraz Felaket” yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x