Karar yazarı Ocaktan: Türkiye’nin yeni anayasaya değil, mevcut anayasanın uygulanmasına ihtiyacı var

Karar yazarı Mehmet Ocaktan, son dönemde iktidarın dile getirdiği, ‘yeni anayasa’ çağrılarına dikkat çekerek, “Orta ve dar gelirli gruplar, her gün artık rutine dönüşen zamlar yüzünden evinin en zaruri ihtiyaçlarını bile karşılayamadığı ve çocuklarına harçlık veremediği için derin bir acı ve utanç yaşıyor. Hal böyleyken iktidar, ısrarla bu yoksul halka memleketin en önemli ihtiyacının ‘yeni anayasa’ olduğunu kabul ettirmeye çalışıyor” dedi.

Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olmadığını, mevcut anayasanın uygulanmasına ihtiyacı olduğunu ifade eden Ocaktan yazısına şu sözlerle devam ediyor:

“Aslında mevcut anayasın kurallarına riayet edilse, kimse Türkiye’de hukuksuzluktan, adaletsizlikten, demokrasi açığından ve özgürlük azlığından şikayet etmeyecektir, çünkü bu anayasa Avrupa demokrasilerindeki anayasalardan hiç de geri değil.

Hatırlayalım, bizzat AK Parti iktidarı 2004 yılında Anayasa’nın 90. Maddesinde yaptığı değişiklikle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni (AİHM) iç hukukunun bir parçası haline getirerek, bir bakıma hukuk sistemini evrensel hukuk normları standardına kavuşturdu. Ama gelin görün ki aynı AK Parti kendi değiştirdiği Anayasa’ya itibar etmiyor. Mesela yargı üzerindeki siyaset gölgesinin sembolü haline gelen Osman Kavala davası… AİHM kararı diyor ki: “Kavala’yı derhal serbest bırakın.” Ama biz anayasamızda yer verdiğimiz bu hukuk kurumunun kararına uymuyoruz.”

Yazının tamamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x