Meme kanseri riskini yarı yarıya düşüren ilaca İngiltere’den onay

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) meme kanserini tedavi etmek için uzun yıllardır kullanılan Anastrozol’un önleyici ilaç olarak kullanılmasına onay verdi.

Son araştırmalar, ilacın orta ya da yüksek risk altındaki menopoz sonrası kadınlarda meme kanseri görülme sıklığını neredeyse yüzde 50 oranında azaltabileceğini gösterirken, Birleşik Krallığı oluşturan dört ülkeden İngiltere’de önleyici tedavide kullanımı için onaylanan ilacın risk altındaki 289 bin kadın için uygun olabileceği belirtildi.

2 BİN MEME KANSERİ VAKASI ÖNLENEBİLİR

Yardım kuruluşları, ailesinde kanser geçmişi olan kadınlar için bunun ‘ileriye doğru atılmış büyük bir adım’ olduğunu söyledi. İngiltere NHS’e göre, 289 bin kadının dörtte birinin ilacı kullanmak üzere başvurması halinde, İngiltere’de 2 bin meme kanseri vakası önlenebilir, bu da sağlık hizmetlerinin tedavi masraflarında 15 milyon sterlin tasarruf sağlayabilir.

Normalden daha yüksek meme kanseri riskine sahip olduğundan endişe eden her kadın, aile geçmişini de dikkate alarak risk değerlendirmesi için aile hekimine başvurabiliyor. Anastrozol patent dışı bir ilaç; dolayısıyla, birden fazla şirket bu ilacı üretebilir ve oldukça ucuza dağıtılabilir. İlk olarak 2017 yılında önleyici bir seçenek olarak tavsiye edilen ilacın bu şekilde kullanımı, NHS İngiltere kolu tarafından onaylandı.

‘MEME KANSERİ RİSKİ YÜKSEK OLANLAR İÇİN ÇOK CAZİP BİR SEÇENEK’

NHS’in kanserden sorumlu ulusal klinik direktörü Prof. Peter Johnson, ilacın meme kanseri riski yüksek olanlar için ‘çok cazip’ bir seçenek olduğunu söyledi. Johnson, araştırmaların ilacın hastalığa karşı korumada daha etkili olduğunu ve önleyici bir tedavi olarak mevcut tamoksifen’den daha az yan etkiye sahip olduğunu gösterdiğini söyledi.

Johnson, “İnsanlar özellikle kan pıhtılaşması ve bazı durumlarda (tamoksifen alırken) endometriyal kanser (rahim kanseri) gelişimi konusunda endişe duyuyorlardı. Anastrozol buna yol açmıyor gibi görünüyor, bu yüzden daha cazip olabilir” dedi.

İLAÇ BAZI KİŞİLERDE YAN ETKİ GÖSTEREBİLİR

Meme kanseri İngiltere’de en yaygın kanser türü. Her yıl 47 binden fazla kişiye teşhis konuluyor. Bu vakaların yüzde 80’i 50 yaş üstü kadınlarda teşhis ediliyor.

Anastrozol, östrojen hormonunu azaltmak için aromataz adı verilen bir enzimi bloke ediyor. Tedavi, beş yıl boyunca günde bir kez 1 mg tablet kullanımını içeriyor. Yetkililer, koruyucu etkinin ilacı almayı bıraktıktan sonra yıllarca sürdüğünü söylüyor.

Ancak ilacın bazı kadınlarda yan etki gösterebileceği belirtiliyor. Yan etkiler arasında sıcak basması, halsizlik, eklem ağrıları, artrit (iltihaplı romatizma), deride döküntü- kaşıntı, bulantı, baş ağrısı, kemik erimesi (osteoporoz), depresyon sayılıyor. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x