Yeni sıcak hava dalgası geliyor! 42 dereceleri göreceğiz

Batı’da termometrelerin 40-42 dereceleri göstermesi bekleniyor. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sıcaklıkların bugünden itibaren etkili olacağını ve hafta boyunca süreceğini belirtip, “Pazartesiden itibaren Marmara, Ege Akdeniz bölgelerine aşırı sıcaklar geliyor. 5-6 gün devam edecek. 11-16 saatlerinde dışarı çıkmayın bol su tüketin acık renk bol giysiler giyin gözlük ve şapkayı unutmayın. Orman yangını riski var. Aracınızda ve orman kenarında sigara içmeyin” uyarısı yaptı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü öngörülerine göre, Marmara’da hava çok sıcak ve nemli olacak. Bölgede sıcaklıklar 32-34 derece aralığında. Ege yeni sıcak hava dalgasından en fazla etkilenecek olan bölge. Manisa, Muğla ve Denizli’de 40, Aydın’de 42 dereceler bekleniyor. Akdeniz’de de çoğu şehirde hava kuru ancak çok sıcak. Adana 38, Kahramanmaraş 40.

KUVVETLİ YAĞIŞ

İç Anadolu’da haftanın ilk gününden itibaren sıcak hava etkisini hissettirecek. Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Sinop, Yozgat ve Sivas çevreleri ile Kayseri’nin kuzey ilçelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olaak. Doğu Anadolu’da Erzincan-Erzurum-Van-Hakkari arasında yine şiddetli yağış bekleniyor. Güneydoğu’da yüksek sıcaklık devam edecek.

METEOROLOJİ’NİN GÜNLÜK UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son tahminlere göre: Ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Bolu, Samsun, Amasya, Ordu, Tokat ve Sivas çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz ile Samsun’un doğusu, Ordu, Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan çevrelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Marmara’nın güneybatısı, Kuzey Ege kıyıları, İç Anadolu’nun doğusu ile Orta Karadenizde kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Sıcaklıkların batı, güney ve iç kesimlerde 1 ila 4 derece artarak mevsim normallerinin üzerinde, Doğu Anadolu’nun doğusunda 2-4 derece azalarak mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR

Genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın güneybatısı, Kuzey Ege kıyıları, İç Anadolu’nun doğusu ile Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Doğu Karadeniz ile Samsun’un doğusu, Ordu, Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan çevrelerinde yerel kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x