Bakanlıktan, Sivas Katliamı Sorusuna Skandal Yanıt! Sizi İlgilendirmez…

Adalet Bakanlığı, Sivas katliamı davası kapsamında halen cezaevlerinde kaç hükümlü bulunduğuna ilişkin soruyu “kamuoyunu ilgilendirmeyen konu” olarak değerlendirdi.

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta bulunan Madımak Oteli’nin yakılması sonucu ikisi otel görevlisi, 33’ü aydın olmak üzere 35 kişi hayatını kaybetmesi ile ilgili dava geçen ay Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 30 yıllık zamanaşımı süresi dolduğu gerekçesiyle düşürülmüştü. Bu davada firari sanıklar Eren Ceylan, Murat Konkur ve Murat Karataş yargılanıyordu.

Dava öncesinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas katliamı davası hükümlülerinden Hayrettin Gül’ün cezasını “sürekli hastalık” gerekçesiyle kaldırdı. Almanya’ya 2003 yılında iltica eden Gül, sınır dışı edilmesi üzerine aynı yıl cezaevine konulmuştu. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası bulunan Gül, Erdoğan’ın af kararıyla 20 yıl sonra cezaevinden çıktı. Erdoğan, daha önce de Ahmet Turan Kılıç’ın cezasını da kaldırmıştı.

Davada zamanaşımı kararı ve Erdoğan’ın af yetkisini kullanması tartışma yaratırken DW Türkçe muhabiri Alican Uludağ, Adalet Bakanlığı’na bilgi edinme başvurusunda bulundu. Bu kapsamda, halen Sivas katliamı davası kapsamında cezaevinde kaç kişinin hükümlü olarak bulunduğunu sordu.

ADALET BAKANLIĞI’NIN YANITI

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, bilgi edinme başvurusuna kurum içi düzenlemeye dikkat çekerek bir yanıt gönderdi.

CİMER üzerinden gönderilen yazıda Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun “Kurum İçi Düzenlemeler” başlıklı 25’inci maddesine dikkat çekildi. Maddede “Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır. Ancak, söz konusu düzenlemeden etkilenen kurum çalışanlarının bilgi edinme hakları saklıdır” hükmünün yer aldığı anımsatıldı.

Yanıtta, “Yukarıdaki açıklanan kanun hükmü gereğince, söz konusu başvuruya ilişkin talep yerine getirilememiştir” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x